På denne siden vises de årlige befolkningstallene målt per 1. januar hvert år.
For kvartalstall se: https://trondelagitall.no/statistikk/folketall-og-endringer-kvartal
For befolkningsframskrivinger se: https://trondelagitall.no/statistikk/befolkningsprognoser
For folketall i delomårder og grunnkretser se: https://trondelagitall.no/statistikk/befolkning-i-delomrader-og-grunnkretser
Befolkningsvekst 2020-2026
I perioden 2020-2026 har befolkningen i Trøndelag økt med 4,4% eller 20 464 personer. Dette er litt under den nasjonale befolkningsveksten som har vært på 4,8 % i samme periode. Blant fylkene i Norge har Akershus hatt klart størst vekst med 9,8 %, men også Rogaland, Østfold, Vestfold, Agder, Buskerud og Oslo har hatt større vekst enn Trøndelag i perioden.
Blant kommunene i Trøndelag i perioden 2020-2026 er det Frøya (12,5 %), Hitra (10,3 %), Leka (7,0 %) og Melhus (6,5 %) som har hatt høyest relativ vekst %. Trondheim har hatt en vekst på 6,5 %.
Veksten i nabokommunene til Trondheim har fortsatt også i perioden 2020-2025. Melhus har økt befolkningen med 6,5%. Malvik har hatt en vekst på 5,7%, Orkland og Stjørdal har hatt en vekst på henholdvsis 3,4 % og 4,0 %. Skaun hadde størst befolkningsvekst i Trøndelag i perioden 2005-2020, men denne veksten har stagnert litt og er på 3,0% i perioden 2020-2025. Midtre Gauldal har hatt nedgang i befolkningen i perioden 2020-2025 på -2,4 %, dette forklares hovedsakelig med stor nedgang i fra 2021 til 2022 etter flytting av Norsk kylling.
I Trøndelag har det historisk vært sterkere befolkningsutvikling i den såkalte aksen som følger Trondheimsfjorden og går fra Orkland i Sør til Steinkjer i nord, enn utenfor. I perioden 2020-2026 ser man tydelig at det er best befolkningsvekst rundt Trondheim og langt svakere befolkningsutvikling lenger nord i aksen. Steinkjer har som eneste kommune i aksen hatt nedgang i befolkningen med -1,4 % i perioden 2020-2026.
Målt i antall personer er det Trondheim som har hatt den klart største befolkningsveksten i Trøndelag. Befolkningen i Trondheim har vokst med 13 297 personer siden 2020. Den nest største veksten i antall personer finner vi i Melhus som i perioden 2020 til 2026 har økt folketallet med 1 095 personer.
Bosetning av flyktninger fra Ukraina har ført til at flere av distriktskommunene i Trøndelag hatt sterkere en befolkningsutvikling de siste par årene enn det vi har sett i tidligere perioder.
I kartene er det gjort spesialberegninger av fordelingen av befolkningen i Snillfjord (som ble splittet i kommunereformen) over på nye kommuner. Tallene her vil dermed avvike noe fra det man finner i den interaktivt visningene. I de interaktive visningen er splittingen av Snillfjord i forbindelse med kommunesammenslåinger løst på en litt enklere måte, ved at hele Snillfjord ble en del av Orkland frem til 2020. Dette fører til at man får et hopp i tidsserien for Hitra og Heim i 2020 og at Orkland får en tilsvarende nedgang.
Det siste året (1.januar 2025 – 1 januar 2026) har befolkningsveksten i Trøndelag vært på 0,5 % eller 2 351 personer. Gjennomsnittsveksten i Norge var også på 0,6 %, og det er størst vekst i Akershus med 1,2 % og Rogaland med 09%. Nordland har hatt svakest utvikling siste år med en vekst på -0,1 %.
Det har vært sterkest relativ vekst siste år i kommunene: Frøya, Hitra og . Kun 18 av 38 kommuner i Trøndelag hadde befolkningsvekst i 2025.
Befolkningen i Trondheim økte 0,9 % med 1 942 personer
OBS! Befolkningstallene for flere kommuner påvikes av mottak og bosettning av fylktninger. Se også; https://trondelagitall.no/statistikk/bosetting-av-flyktninger